Zobacz również

Psychoterapia w leczeniu nerwic – czy to wystarczy?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Zaburzenia lękowe, czyli nerwice to dość szeroka grupa schorzeń, dlatego też leczenie nerwic jest zawsze dopasowywane indywidualnie do danego obrazu klinicznego, czyli objawów czy czasu trwania zaburzeń. Jedną z podstawowych metod leczenia nerwic jest psychoterapia – czy jednak będzie wystarczająca do tego, aby uzyskać odpowiedni efekt?

Eksperci podkreślają, że metody psychoterapeutyczne w leczeniu nerwic są bardzo ważne. W wielu przypadkach mają nawet większą skuteczność niż leczenie farmakologiczne, ponieważ podczas psychoterapii stosuje się różnego rodzaju metody, które wpływają na psychikę pacjenta. Najważniejszym ich celem jest wprowadzenie nowych wzorców zachowania, sposobów na poradzenie sobie ze skutkami zdarzeń, które miały wpływ na rozwinięcie nerwicy.

 

Najlepsze efekty w psychoterapii nerwic dają przede wszystkim psychoterapia behawioralna, poznawcza oraz ukierunkowana na wgląd. Zakres i rodzaj terapii dobierane są indywidualnie. Również czas terapii jest zależny od bardzo wielu czynników – u niektórych pacjentów pomaga kilka wizyt, inni z kolei muszą uczestniczyć w nich przez znacznie dłuższy czas, aby uzyskać oczekiwane efekty.

 

Kiedy stosuje się psychoterapię z farmakoterapią?

Nierzadko jednak sama psychoterapia nie jest wystarczająca. Gdy pojawia się wyjątkowo trudna nerwica leczenie może również obejmować farmakoterapię, czyli stosowanie leków przeciwlękowych oraz przeciwdepresyjnych. Dodatkowa farmakoterapia polecana jest w szczególności w sytuacji, gdy u pacjenta pojawiają się częste napady lęku oraz paniki, które uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia.

 

Oczywiście, leczenie farmakologiczne powinno być prowadzone zawsze pod okiem specjalisty, dlatego też nie powinno się przerywać go na własne życzenie, ponieważ może spowodować to nawrót objawów.

 

Zatem w leczeniu nerwic przede wszystkim stosuje się psychoterapię – niekiedy dość długą. Czasami jednak specjalista może dodatkowo zalecić farmakoterapię, która będzie w stanie poprawić jakość życia pacjenta, niemniej jednak nigdy nie powinna być ona stosowana wyłącznie, ponieważ spowoduje jedynie stłumienie objawów, a nie wyeliminowanie ich przyczyny


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy